Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 29.12.2010, 18:26:08
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Asa XVI

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Sincer,cred ca asta a fost o miscare gresita..:-))
Ce-o sa-mi faca? o sa trimit pe dom' popa sef inginer de calculatoare, sigurul popa care nu crede, ca calculatorul nu e inventia satanei, si-o sa=i sparga parola la messenger sau ce?
O s ma bata cineva? Sa ma bata un crestin? Ai uitat ca legea crestine le interzice sa doreasca si sa faca rau altora?
Reply With Quote
  #52  
Vechi 29.12.2010, 18:28:28
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Ce-o sa-mi faca? o sa trimit pe dom' popa sef inginer de calculatoare, sigurul popa care nu crede, ca calculatorul nu e inventia satanei, si-o sa=i sparga parola la messenger sau ce?
O s ma bata cineva? Sa ma bata un crestin? Ai uitat ca legea crestine le interzice sa doreasca si sa faca rau altora?
Nu merge atat de departe cu gandul:-)))) "doar" o sa-ti faca capul calendar...:-))...o sa scrie muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu (...)lt :-))
Reply With Quote
  #53  
Vechi 29.12.2010, 18:32:20
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Asa XVII

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
e ortodox dar e schismatic.intreaba-l daca nu e botezat sa vezi isi neaga pina si botezul.
Ai putea sa ne spui cine anume? Sau e secret?
Reply With Quote
  #54  
Vechi 29.12.2010, 18:49:18
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Implicit Asa XVIII

Citat:
În prealabil postat de alinnasser2010 Vezi mesajul
Vai imi vine sa iti trag 2 sa iti vina mintea la cap..Omule esti pierdut da nu vreau sa judec..cine sunt eu sa judec ce dovezi vrei tu ca sa crezi in Dumnezeu ? Ai auzit de Sf. Alexandru se Svir ? Sfantul a carui sange nu s-a cuagulat si inca circula prin vene?Ai auzit de moaste izovoratoare de mir ? De icoane ce plang cu lacrimi de mir ? Ce alte dovezi vrei decat dovada suprema ca Hristos a inviat !? Nebunule, nu fi ca Toma cel necredincios asta este daca esti ateu nu poti veni aici ca un eretic, pagan si sa zdrobesti credinta altora.Tot ce iti spun este ca nu faci ce trebuie si vei afla dupa .

P.S: Ti-am dat un exemplu, nu mi-a venit altceva in minte nu am asemanat un om cu Dumnezeu !
Nu n-am citit acele basme.(primele doua) Am auzit de acele basme.(ultimile).

"Ce alte dovezi vrei decat dovada suprema ca Hristos a inviat !?"

Tu vezi ilogica acestei fraze? Nu stiam ca ai peste 2000 de ani, deci ai fost martor la acest eveniment?
Aaaa, nu? Apai , vorbeste gura fara tine.
Imi spui de ce din cei peste 40 de istorici, care au trait in zona ierusalimului, si in perioada lui "iisus", n-au facut nici cea mai mica insemnare despre viata lui iisus, sau cel putin minunile sale, vrei sa-ti spun eu de ce? pentru ca n-a existat atunci, n-a existt niciodata, a fost inventat dupa cateva secole, scris in mai multe evenghelii din care sinoadele ecumenice au ales 4 plauzibile pentru prostime, si nesocante.

tu ai auzit de evenghelia dupa iuda?


Deci tu vrei sa iau o dovada puternica ceva care are adevar doar in exterior, caci baza, interiorul, este nesigur.
Tipic unei persoane pupin-crestine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 29.12.2010, 20:42:16
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Ai putea sa ne spui cine anume? Sau e secret?
mai stocea oare tu oare celalalt scapatat tot din acelasi aluat sunteti dar poate difera cuptorul unde vi-sa copt mintiuta [putina minte]adica prietenul tau cu sabia cea de doi metri ce vre sa-si spuna sefirot.cind ati aparut voi pe forum ce ati zis: mama ce le fac la astea,ii fac praf numai ca lucrurile stau altfel voi muscati din stinca pina va tociti mincatoarea fara sorti de izbinda.loviti in Creator fara nici un pic de bun simt,loviti Biserica,ne loviti pe noi si toate aceste le faceti privind de sus ca niste biruitori mare inselaciune in capul vostru.lucrurile stau tocmai invers.nu-ti mai spun nimic ca tot nu intelegi,

Dumnezeul ce nu vrei sa il recunosti sa te miluiasca.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 29.12.2010, 21:08:44
St Ocea St Ocea is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Locație: cica in Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 30
Exclamation Asa XIX

Citat:
În prealabil postat de mihaila_alin Vezi mesajul
mai stocea oare tu oare celalalt scapatat tot din acelasi aluat sunteti dar poate difera cuptorul unde vi-sa copt mintiuta [putina minte]adica prietenul tau cu sabia cea de doi metri ce vre sa-si spuna sefirot.cind ati aparut voi pe forum ce ati zis: mama ce le fac la astea,ii fac praf numai ca lucrurile stau altfel voi muscati din stinca pina va tociti mincatoarea fara sorti de izbinda.loviti in Creator fara nici un pic de bun simt,loviti Biserica,ne loviti pe noi si toate aceste le faceti privind de sus ca niste biruitori mare inselaciune in capul vostru.lucrurile stau tocmai invers.nu-ti mai spun nimic ca tot nu intelegi,

Dumnezeul ce nu vrei sa il recunosti sa te miluiasca.
Dumneata n-ai observat ca la primul post sau la al doilea am declarat ca am intrat pe acest "sait" ca sa vad daca existe cineva ce ma poate convinge sa ma reintorc la "dumnezeu",
chiar m-a minunat faptul ca exista site la crestini ortodoxi, parca nu de mult preotii declarau calculatoarele si internetul ca lucruri satanistice.
Dar uite cum ipocrizia rasare.

Am putina minte sa nu cred in basme? sa-ti dau un exemplu concret, copiii numai cred in basme , nici in mos craciun sau iepurasul de pasti dupa o anumita varsta, da religa e ca o ciuma de numai scapi, te obliga sa traiesti in fantezii toata viata, drama aici e ca biserica declara ca-i adevar, n-am nimic contra povestilor bune, dar suntp ovesti, dar daca spun ca-s adevarate...
Sa-ti dau un exemplu si mai concret:
Cineva mi-a spus ca nu crede in mos craciun si ca crede in dumnezeu.
Si eu i-am replicat:
Desigur, cum sa crezi intr-un mosneag care duce cadouri la orice om de pe planeta simultan in aceeasi noapte, e o mare prostie, mai plauzibil ar fi ca cineva sa poata asculta toate mormaielile oamenilor de pe intreaga planeta, in acelasi timp.

Sunt curios cu ce fraza din "antologia ta- cu replici pentru cei ce intreaba si cerceteaza" ai dumneata, acum pentru mine.

O sa declari in continuare ca-s posedat de ceva inexistent, o sa ma faci prost in continuare?
Sau vei incepe sa-mi vorbesti frumos si sa-mi demonstrezi rational cu argumente solide ca m-am inselat.
Refuz sa ma cobor la acel nivel unde are dreptate cel ce are gura mai mare! ( sau arma, sau oastea, sau puterea, depinde de context)
Si aceeasi mentalitate de turma care o urasc la crestini, cica daca dai in biserica, dai in mnie, daca injuri pe iisus, ma injuri pe mine.

Nu-ti este cam rusine? Daca tot esti crestin respecta legile, si nu dori raul cuiva, si nu dori razbunare, sau furie! Asa a spus iisus, intoarce si celalalt obraz!
Apropo nu stiu, n-am de unde sa stiu, tu stii mai bine, esti invatat, nu ca mine cu "putina minte", a poruncit iisus si dumnezeu construiti peste 3.5 milioane de biserici?
Apostolii au avut nevoie de biserici sa imprastie vorba domnului?

Ps: St Ocea e anagramarea numelui meu, si denota ironia mea fata de religie, St e prescurtarea din limba engleza pentru sf, adica sfant, deci e saint Ocea, si se citeste "seint oușia"

Last edited by St Ocea; 29.12.2010 at 21:16:47.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 29.12.2010, 21:14:01
disbel disbel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.12.2010
Locație: Timișoara
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Nu-ti este cam rusine? Daca tot esti crestin respecta legile, si nu dori raul cuiva, si nu dori razbunare, sau furie! Asa a spus iisus, intoarce si celalalt obraz!
Leviticul 24:19 Dacă cineva rănește pe aproapele lui, să i se facă așa cum a făcut și el.

Deci după vechiul testament are voie.

Matei 5:39 Dar Eu vă spun: Să nu vă împotriviți celui ce vă face rău. Ci, oricui te lovește peste obrazul drept, întoarce-i și pe celălalt.

După noul testament nu are voie.

Ala bala portocala? Care alegem azi?:D
Reply With Quote
  #58  
Vechi 29.12.2010, 21:53:48
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Dumnezeu are un plan divin. In acesta suntem inclusi toti. Sa zicem, daca noi ne rugam la el si ne dorim ceva care nu face parte, sau e contrar planului sau divin, ce-o sa faca dumnezeu?
O sa schimbe planul sau perfect si frumos pentru tine un amarat? Pai logic ca nu ! Care e rostul in a fi dumnezeu, daca fiecare cersetor cu o carticica de rugaciuni de doi dolari poate veni sa-ti strice planul?
Am intrebat asa: "si daca rugaciunile nu-ti sunt ascultate?"
Mi s-a raspuns: " e voia lui, sa se faca voia lui"
Apai bine, dar daca e voia lui, atunci va face ce vrea el pana la urma, de ce naiba te mai obosesti sa te rogi?
Mi se pare o mare pierdere de timp.
N-am putea trece peste rugaciuni, direct la voia lui?
E foarte confuza treaba, nu?

Nu vreau replici la adresa mea vreau raspunsuri.
Daca nu stiti nu comentati.
De fapt stiti ceva? Faceti ce vreti, numai sa va simtiti bine ca v-ati spus oful.
N-oi fi vrând tu replici, dar o să primești că ăsta e rostul forumului.

Iar dacă vrei răspunsuri, caută-le la Dumnezeu, nu la oameni. Pentru că dacă ai căuta într-adevăr cu sinceritate să te convingi dacă există sau nu Dumnezeu, te-ai adresa chiar Lui. Dacă ceri asta de la oameni ești de fapt retoric sau ipocrit, deci topicul ăsta e o glumă.

Ce nu pricepi tu e că sunt oameni care aleg să creadă în Dumnezeu și care sunt mai fericiți ca tine (s-a dovedit prin măsurători științifice), care sunt mai buni ca tine (numai prin faptul că le lipsește aroganța și narcisismul tipic ateilor) și care vor avea o moarte mai ușoară și speranța că vor fi cu Dumnezeu.

Ateul, așa cum îi spune și numele, este o lipsă. Ateul se lipsește de Dumnezeu și pierde totul.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide

Last edited by Traditie1; 29.12.2010 at 21:58:09.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 29.12.2010, 23:46:16
arlyene arlyene is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.12.2010
Mesaje: 1
Implicit Doar raspunsul meu si a lui Dumnezeu

"Dumnezeu are un plan divin."Stii,fiecare dintre noi toti facem parte din planul Sau.Suntem simpli oameni,cu probleme,cu griji,cu bucurii,cu nelinisti...toate acestea duc spre ceva,ceva care trebuie implinit.Nu iti vorbesc dintr-un unghi al atotstiintei,ca sa te conving ca merita sa te rogi,iti vobesc din experienta mea,pentru ca eu ma rog.Rugaciunile iti sunt intotdeauna ascultate,sunt multe lucruri si dorinte simple pe care le uitasem si dintr-odata vedeam ca primesc ce cerusem acum mult timp.Dumnezeu nu uitase ceea ce imi doream si totusi nu atunci era momentul sa le primesc inainte.Mi-am dat seama,chiar zilele trecute, ca dorintele si cerintele noastre pot schimba mult din demersul lucrurilor,nu se poate salva Pamantul de la final,dar se pot salva multe suflete,si pana la acel moment multe pot fi chiar cu totul altfel,pentru ca Creatorul nu are restrictii pentru nimeni.El stie ca totul se va termina la un anumit timp,dar pana atunci incearca sa le vorbeasca oamenilor prin rugaciuni despre care ar fi calea dreapta si solutia corecta pentru a rezolva fiecare problema,caci se intampla atatea minuni,atatea lucruri mici care deviaza usor,din reala credinta,catre alt drum,spre un castig,un alt sfarsit.Planul lui Dumnezeu este perfect,nu are de ce sa il schimbe,dar noi nu cunoastem viitorul,El poate face multe din ceea ce ne dorim sa alegem,dar nu poate indeplini ceva care va dauna altora,caci El stie care va fi consecinta rugaciunilor tale.Prin rugaciuni,Creatorul acestei Creatii asculta pe fiecare in parte,fiecare ce vrea de la viata sa.Nu vrea raul si necazurile nimanui,El este Blandetea si Dreptatea,indreapta toate greselile unui om care vorbeste cu El si Il asculta,caci noi daca nu stim sa Il ascultam si pe El,asa cum o face si El ,atunci nu putem spune ca rugaciunile nu ne sunt indeplinite pentru ca noi nici nu putem afla motivul respingerii acelor rugaciuni.Scuze daca ma lungesc la scris,sper ca ai citit tot.Tocmai planul Sau este cel care ne vrea in actiune,te rogi ca sa iti indeplinesti bine acea"misiunea pe pamant" de care sigur ai mai auzit.Tocmai acum cand iti scriu acestea,ma rog la Dumnezeu si simt ca imi vorbeste desi poate eu nu stiu multe,ma gandesc ca daca exprim ceea ce simt eu ai putea sa vezi lucrurile si prin ochii altor oameni.Eu stiu sigur ca rugaciunile mi-au fost ascultate si multe au fost si indeplinite,poate ca Dumnezeu nu vrea sa faca un anumit lucru,pentru ca planurile Sale actioneaza atunci,dar gaseste timp sa iti raspunda dandu-ti ceea ce ceri,ca sa ai ocazia apoi sa inveti din propriile greseli.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 29.12.2010, 23:50:14
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de St Ocea Vezi mesajul
Dumneata n-ai observat ca la primul post sau la al doilea am declarat ca am intrat pe acest "sait" ca sa vad daca existe cineva ce ma poate convinge sa ma reintorc la "dumnezeu",
chiar m-a minunat faptul ca exista site la crestini ortodoxi, parca nu de mult preotii declarau calculatoarele si internetul ca lucruri satanistice.
Dar uite cum ipocrizia rasare.

Am putina minte sa nu cred in basme? sa-ti dau un exemplu concret, copiii numai cred in basme , nici in mos craciun sau iepurasul de pasti dupa o anumita varsta, da religa e ca o ciuma de numai scapi, te obliga sa traiesti in fantezii toata viata, drama aici e ca biserica declara ca-i adevar, n-am nimic contra povestilor bune, dar suntp ovesti, dar daca spun ca-s adevarate...
Sa-ti dau un exemplu si mai concret:
Cineva mi-a spus ca nu crede in mos craciun si ca crede in dumnezeu.
Si eu i-am replicat:
Desigur, cum sa crezi intr-un mosneag care duce cadouri la orice om de pe planeta simultan in aceeasi noapte, e o mare prostie, mai plauzibil ar fi ca cineva sa poata asculta toate mormaielile oamenilor de pe intreaga planeta, in acelasi timp.

Sunt curios cu ce fraza din "antologia ta- cu replici pentru cei ce intreaba si cerceteaza" ai dumneata, acum pentru mine.

O sa declari in continuare ca-s posedat de ceva inexistent, o sa ma faci prost in continuare?
Sau vei incepe sa-mi vorbesti frumos si sa-mi demonstrezi rational cu argumente solide ca m-am inselat.
Refuz sa ma cobor la acel nivel unde are dreptate cel ce are gura mai mare! ( sau arma, sau oastea, sau puterea, depinde de context)
Si aceeasi mentalitate de turma care o urasc la crestini, cica daca dai in biserica, dai in mnie, daca injuri pe iisus, ma injuri pe mine.

Nu-ti este cam rusine? Daca tot esti crestin respecta legile, si nu dori raul cuiva, si nu dori razbunare, sau furie! Asa a spus iisus, intoarce si celalalt obraz!
Apropo nu stiu, n-am de unde sa stiu, tu stii mai bine, esti invatat, nu ca mine cu "putina minte", a poruncit iisus si dumnezeu construiti peste 3.5 milioane de biserici?
Apostolii au avut nevoie de biserici sa imprastie vorba domnului?

Ps: St Ocea e anagramarea numelui meu, si denota ironia mea fata de religie, St e prescurtarea din limba engleza pentru sf, adica sfant, deci e saint Ocea, si se citeste "seint oușia"
mai stocea daca tu voiai cu adevarat un motiv de a te intoarce la Dumnezeu nu iti trebuie altul,ai fost la Cuvioasa Paraschieva sa vezi Ierusalimul Romanesc.pe urma vazind acea mare de oameni sa iti pui o intrebare de clasa a2a: ce e domnule cu acesti oameni veniti si de peste hotare chear, acestia asa multi e prosti? sau ii leaga ceva supranatural in mod deosebit.eu alin sunt un prost fiind-ca iubesc pe Dumnezeul cel viu si atotputernic dar oare si acea mare de oameni toti sunt ca mine?.ti -am citit toate postarile incepi sa te repeti ti-ai epuizat munitia probabil pe toti ii tratezi la fel nu vezi diferenta,sti de ce?ai venit cu capsa pusa[idei preconcepute]asa nu merge.eu iti recomand sa incepi o noua viata spirituala fara idei preconcepute si ai sa te minunezi cum va lucra Dumnezeu prin tine.DL.IIsus a venit in special pt.uni ca tine pacatosi si rai, de care sunt si eu alin, ce diferim unul de altul este ca eu ma straduiesc sa tin credinta cea dreapta,si sa nu cred in basme cum spui tu.caci totul Dumnezeu ne ofera gratuit pe tava,si spune prin psalmi lui David:luati si gustati sa vedeti ce bun este Domnul.ca tine au mai fost multi chear si apostolul pavel a fost prigonitorul crestinilor dar Domnul a facut din el cel mai iscusit apostol.sa nu crezi ca daca lupul vine in staulul oilor noastre va fi primit cu piine si sare,va fi primit cu ciumeaga si cu ceata de ciini nu pune problema obrazului care nu se intoarce la lupii cei rapitori aceasta se face cu alta ocazie.Domnul sa te lumineze caci ai niste ani potriviti a incepe a sluji Stapinului Ceresc nici nu visezi ce perspective poti avea,Dumnezeu nu are nevoie doar de ostasi batrini si bolnavi ci de tineret in special caci sunt puternici si pot sa duca lupta mult mai usor,de usor nu e usor dar nici greu nu e.la capatul drumului te asteapta cununa mostenirii imparatiei vesnice.Domnul sa aiba mila de sufletul tau.Amin
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O simpla intrebare... Sebastian.Seby Intrebari utilizatori 3 20.02.2011 22:31:50
O simpla intrebare ! nomansland Generalitati 14 19.07.2010 15:24:05
O simpla intrebare Alexandr_Bazil Generalitati 12 09.03.2007 10:26:59
O intrebare simpla catre administrator SCORPIUS Generalitati 5 06.12.2006 15:11:04