Pentru ce citeste Preotul numai sase rugaciuni in Sfantul Altar, iar celelalte sase afara

Pentru ce citeste Preotul numai sase rugaciuni in Sfantul Altar, iar celelalte sase afara

35. Pentru ce citeşte Preotul numai şase rugăciuni în Sfântul Altar; iar celelalte şase afară din Sfântul Altar, dinaintea uşilor împărăteşti? Preotul citind cele şase rugăciuni în Sf. Altar, închipuie: 1) Starea de nevinovăţie a lui Adam şi Evei în Rai. 2) Căderea lor în păcat şi vorbirea cu Dumnezeu înăuntru grădinii Raiului.

Omul în Rai. Dumnezeu a luat lut din pământ şi a făcut trupul omului, şi a suflat viaţă în faţa lui. Şi s-a făcut omul fiinţă vie. După chipul şi asemănarea Sa l-a făcut Dumnezeu pe om. Pe omul acesta l-a numit Dumnezeu Adam, adică om făcut din lut. Dumnezeu apoi a făcut Paradisul şi a plantat acolo tot felul de pomi, frumoşi la vedere şi cu roadele plăcute la mâncare. In mijlocul grădinii se afla pomul vieţii, şi pomul cunoştinţei binelui şi al răului. Din ţara Eden ieşea un râu care uda grădina. Dumnezeu a pus pe Adam în Rai, grădina fericirii, ca să o lucreze şi să o păzească. El a poruncit lui Adam: „Din toţi pomii grădinii (îţi dau voie) să mănânci; iar din pomul cunoştinţei binelui şi al răului să nu mănânci, căci în ziua în care vei mânca cu moarte vei muri!“ Dumnezeu văzând pe Adam singur, a zis: „Nu este bine să fie omul singur! Să-i facem un ajutor asemenea lui!“ Dumnezeu a dus înaintea lui Adam toate vietăţile ca să le pună nume. Adam a pus nume la toate vietăţile. Dar pentru dânsul nu s-a găsit nimenea asemenea lui. Atunci Dumnezeu a adus asupra lui Adam somn; şi luând una din coastele lui, a făcut din ea pe femeie, şi a adus-o la Adam. La vederea ei, Adam a zis: „Iată os din oasele mele, şi carne din carnea mea!“ Adam a numit pe femeia sa Eva, adică viaţă, pentru că avea să fie mama tuturor celor vii.

Adam şi Eva cad împăcatul neascultării. Şarpele era mai isteţ decât toate vietăţile de pe pământ. El a zis către femeie:“ Adevărat e că v-a oprit Dumnezeu, de a mânca din pomul Raiului? Femeia însă i-a răspuns: „Dumnezeu ne-a dat voie să mâncăm roade din pomii grădinii. Numai din pomul cel din mijloc ne-a oprit de a mânca şi de a ne atinge, ca să nu murim“. Şarpele i-a zis: „Nu, de murit nu vei muri. Dar Dumnezeu ştie că în ziua în care vei mânca din pomul acela, se vor deschide ochii voştri, şi veţi fi asemenea Lui, cunoscând binele şi răul“. Atunci femeia a înţeles că e bine să mănânce din acel pom, aşa de frumos la vedere, şi a luat din roadele lui şi a mâncat. Apoi a dat şi bărbatului său şi a mâncat şi el.

Adam şi Eva sunt siliţi să-şi vadă greşelile. Atunci li s-au deschis ochii lor şi au cunoscut că erau goi. ei au luat frunze de smochin, şi cosându-le la un loc, şi-au făcut acoperământ împrejurul trupului lor. Când au auzit pe Dumnezeu umblând prin Rai, s-au ascuns prin pomii grădinii. Dumnezeu atunci a strigat pe Adam şi a zis: „Adame, unde eşti?“ Adam i-a răspuns: „Te-am auzit umblând prin Rai şi m-am temut, pentru că sunt gol şi m-am ascuns“. Dumnezeu i-a zis: „De unde ştii tu că eşti gol? Nu cumva ai mâncat din pomul oprit? Atunci Adam a răspuns: „Femeia pe care mi-ai dat-o de tovarăş, mi-a dat din roadele acelui pom şi am mâncat?“ Dumnezeu a zis către femeie: „De ce ai făcut aceasta?“ Femeia a răspuns: „Şarpele m-a amăgit şi am mâncat“.

Dumnezeu canoniseşte pe şarpe, pe Eva şi pe Adam: Dumnezeu a zis atunci şarpelui: „Pentru că ai făcut aceasta, blestemat să fii tu între toate vietăţile; pe pământ să te târăşti, şi pământ să mănânci în toate zilele vieţii tale. Duşmănie vei pune între tine şi între femeie, între seminţia ta şi între a ei; aceea îţi va zdrobi capul; iar tău vei păzi călcâiul ei“.

Femeii i-a zis: „înmulţi-voi necazurile tale şi în dureri vei naşte copii. Supusă vei fi bărbatului tău şi el te va stăpâni“.

Lui Adam i-a zis: „Pentru că te-ai potrivit vorbelor femeii tale şi ai mâncat din pomul oprit, blestemat să fie pământul pentru tine; spini şi pălămidă să-ţi răsară el; întru sudoarea feţei tale vei mânca pâinea ta, până ce te vei întoarce în pământul din care ai fost luat; că pământ eşti şi în pământ te vei întoarce“. Dumnezeu a făcut lui Adam şi Evei îmbrăcăminte de piele şi i-a scos afară din Rai (Fac. 1,26-31; 2; 3,1,23; Mica Biblie o. c. pg. 10-13.)

Adam a fost chip al Domnului Hristos, Adam n-avea trup muritor înainte de a păcătui. Cei ce zic că Dumnezeu a făcut pe Adam cu trup muritor cad sub anatema.

Cele şase rugăciuni se mai fac de către Preot în Sf. Altar, pentru că (după unii Sf. Părinţi) şase ceasuri a stat Adam şi Eva în Rai, probabil după facerea femeii din coasta lui Adam. „Făcut-a pe Adam în luna lui Martie în 25 în ziua de Vineri, şi au fost în Rai numai şase ceasuri, pentru că în al treilea ceas s-au zidit, iar în al şaselea ceas au călcat porunca şi în al nouălea ceas au ieşit din Rai“ (Dumnezeieştii Dascăli). Citirea celor şase rugăciuni în Sfântul Altar mai închipuie şi stare Fiului lui Dumnezeu mai înainte de întrupare în sânul Tatălui Ceresc, din Care s-a născut mai-nainte de toţi vecii (Ioan 1,18).

36. Ce însemnătate au celelalte şase rugăciuni care se citesc afară din Sfântul Altar dinaintea uşilor împărăteşti? Celelalte şase rugăciuni pe care Preotul le citeşte înaintea uşilor împărăteşti ale Sf. Altar, închipuie starea de vinovăţie a lui Adam şi a Evei după căderea în păcat, izgonirea din Rai, şi plângerea lor la poarta Raiului.

Dumnezeu a zis: „Iată, Adam s-a făcut ca Unul din Noi cunoscând binele şi răul, dar, ca nu cumva să întindă mâna sa şi să ia din pomul vieţii să trăiască în veci, trebuie să-l scot afară din Rai. După această sfătuire între Feţele Dumnezeirii, Dumnezeu a scos pe om din Raiul desfătării, şi l-a pus să lucreze pământul, din care fusese luat; şi a pus la poarta Raiului Heruvim cu sabie de foc vâlvâietoare, pentru ca să păzească intrarea la pomul vieţii (Fac. 3,22,24).

Protos. Nicodim Măndită

Fragment din cartea "Explicarea celor şapte Laude", Editura Agapis

Cumpara cartea "Explicarea celor şapte Laude"

 

Pe aceeaşi temă

04 Februarie 2022

Vizualizari: 867

Voteaza:

Pentru ce citeste Preotul numai sase rugaciuni in Sfantul Altar, iar celelalte sase afara 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE

Predici si Cuvantari
Predici si Cuvantari Cuviosul a slujit și a predicat cu timp și fără timp. Omiliile sale, rostite ori de câte ori avea ocazia, însă cu precădere în duminici și sărbători, precum și în ajunul praznicelor și în serile de vineri și de duminică, au ajutat foarte mult la 80.00 Lei
Cuvinte care vindeca. Despre regasirea sensului intr-o lume haotica
Cuvinte care vindeca. Despre regasirea sensului intr-o lume haotica Cuvinte care vindecă s-a născut din întâlnirea noastră – un preot ortodox și un psiholog, amândoi preocupați de același lucru: cum putem reda cuvintelor greutatea lor firească și cum putem crea spații de viață în care oamenii să se simtă înțeleși, respect 63.32 Lei
Parintele Dumitru Staniloae - o viziune filocalica despre lume
Parintele Dumitru Staniloae - o viziune filocalica despre lume Rezultat a peste jumătate de secol de susținută activitate teologică, opera părintelui Stăniloae continuă încă să intimideze prin vastitatea aproape incredibilă a abordărilor și concretizărilor. Interesul pe care acestea îl suscită în Occident este 33.83 Lei
Sfantul Cuvios Marturisitor Sofian de la Antim. Viata si invataturile
Sfantul Cuvios Marturisitor Sofian de la Antim. Viata si invataturile Părintele arhimandrit Sofian Boghiu, fost stareț al mănăstirilor Antim și Plumbuita din București, a fost una dintre cele mai rodnice personalități ale monahismului românesc din secolul al XX-lea, un trăitor exemplar al Evangheliei Mântuitorului 42.29 Lei
Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant
Rugaciunea lui Iisus si experienta Duhului Sfant Părintele Dumitru Stăniloae este cu siguranță cel mai mare teolog ortodox al sfârșitului secolului XX. Vastă și profundă, opera sa exprimă în același timp sensibilitatea mistică și rigoarea dogmatică a Ortodoxiei patristice, cât și geniul specific al 21.14 Lei
Indumnezeire si etica in „Spiritualitatea ortodoxa. Ascetica si mistica” a parintelui Dumitru Staniloae
Indumnezeire si etica in „Spiritualitatea ortodoxa. Ascetica si mistica” a parintelui Dumitru Staniloae „Cartea de față - teza de doctorat a teologului german Jürgen Henkel susținută în 2001 la Facultatea de Teologie Evanghelică a Universității din Erlangen - e o excelentă introducere în teologia ascetică și mistică a Bisericii Ortodoxe așa cum a fost 42.29 Lei
Viata, minunile si prorociile Sfantului Serafim de Virita (1866-1949)
Viata, minunile si prorociile Sfantului Serafim de Virita (1866-1949) Într-o epocă marcată de suferință și prigoană, când credința era greu încercată, iar Biserica Ortodoxă părea aproape nimicită, Sfântul Serafim de Vîrița a fost lumină, nădejde și mângâiere pentru multe suflete rănite. Așa cum spunea adesea părintele 28.54 Lei
Stiinta si religia - editia a doua
Stiinta si religia - editia a doua Știința și religia este o lucrare de neegalat atât în literatura de specialitate rusă, cât și în cea străină. Ideea scrierii unui articol dedicat relației dintre știință și religie i-a venit lui Valentin Feliksovici Voino-Iasenețki (numele de mirean al 23.26 Lei
Domnul Duhurilor - lumea nevazuta si razboiul duhovnicesc impotriva falsilor dumnezei
Domnul Duhurilor - lumea nevazuta si razboiul duhovnicesc impotriva falsilor dumnezei Lumea nevăzută şi războiul duhovnicesc împotriva duhurilor care au încercat să uzurpe domnia lui Dumnezeu Cel slăvit în Treime sunt subiectul cărţii Domnul duhurilor. Părintele Andrew S. Damick foloseşte ca instrumente istoria, Scriptura, mitologia, scrie 42.29 Lei
CrestinOrtodox Mobil | Politica de Cookies | Politica de Confidentialitate | Termeni si conditii | Contact