Pelerinaj in Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor

Credincioşii din Bucovina au avut prilejul timp de câteva zile să se închine la moaştele Sfântului Nectarie. În seara zilei de vineri, 19 februarie 2016, racla în care se află mâna dreaptă a Sfântului Ierarh Nectarie din Insula Eghina s-a aflat la Mănăstirea Sihăstria Putnei din judeţul Suceava, a precizat Constantin Ciofu.

Odorul de mare preţ a fost adus de o delegaţie din Mitropolia de Eghina – Grecia.

„Părinţii de la Sihăstria Putnei, care au odoare scumpe, vin întotdeauna la Biserica «Sfântul Nectarie» din Constanţa. Aşa se facă că am poposit cu mâna Sfântului Nectarie la Sihăstria Putnei, unde sâmbătă, 20 februarie 2016, Preasfinţitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord a oficiat Sfânta Liturghie.

Înaltpreasfinţitul Părinte Pimen a venit la finalul slujbei şi s-a bucurat de prezenţa mulţimii de pelerini”, a spus Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

Sărbătoare mare la Dorna Arini

În după-amiaza zilei de sâmbătă, 20 februarie 2016, sfintele moaşte au fost aşteptate la intrarea în satul Gheorghiţeni din comuna Dorna Arini, la un kilometru de Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului”.

„Au fost prezenţi copii îmbrăcaţi în costume naţionale, călăreţi, autorităţi judeţene şi locale, dar şi 1000 de credincioşi, care au aşteptat acest dar frumos. Sfintele moaşte au fost aşezate în demisolul bisericii mari de la Mănăstirea Dorna Arini. În noaptea de sâmbătă spre duminică, s-a oficiat Sfânta Liturghie în biserica de lemn”, a relatat Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului.

Sfânta Liturghie a fost săvârşită duminică, 21 februarie 2016, de către Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie în demisolul bisericii noi a Mănăstirii Dorna Arini, în prezenţa a sute de pelerini. Oamenii s-au închinat cu evlavie la sfintele moaşte, cerând cele de folos sufletelor lor.

„A fost o sărbătoare de care credincioşii nu au mai avut parte vreodată. Aceasta pentru că Sfântul Ierarh Nectarie este foarte mult iubit şi dorit în sufletele oamenilor. L-am socotit pe Sfântul Ierarh Nectarie cel mai vrednic oaspete, care ne-a rămas în suflet nouă tuturor”, a adăugat Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie.

„Sfântul Nectarie răspunde la rugăciunile curate”

Arhiepiscopul Tomisului a mărturisit că a vizitat de mai multe ori Insula Eghina pentru a se închina la moaştele Sfântului Ierarh Nectarie. Înaltpreasfinţitul Părinte Efrem, Mitropolit de Ydra, Spetses şi Eghina a ştiut de la Sanctitatea Sa Bartolomeu I, Patriarhul Ecumenic, că la Dorna Arini este un aşezământ monahal.

„Înaltpreasfinţitul Părinte Efrem şi-a exprimat dorinţa de a merge cu sfintele moaşte chiar şi în locurile noastre natale”, a precizat ierarhul de la Constanţa.

Pentru Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie, faptul că Sfântul Nectarie a ajuns în Eparhia Sucevei şi Rădăuţilor, în locurile noastre natale, a însemnat foarte mult. Locuitorii din Bazinul Dornelor s-au închinat pe parcursul întregii nopţi de sâmbătă spre duminică la racla cu sfintele moaşte, manifestându-şi astfel evlavia faţă de Sfântul Nectarie, vindecătorul de cancer.

„Sfântul Nectarie răspunde la rugăciunile curate şi sincere ale oamenilor. Anul trecut, am sfinţit o biserică dintr-un sat, închinată Sfântului Nectarie. Aceasta a fost ridicată de o credincioasă care a fost bolnavă de cancer. Deşi mai avea doar o săptămână de trăit, femeia a luat un avion şi a plecat la Sfântul Nectarie din Eghina, iar după trei luni de zile a fost vindecată complet. Imediat, împreună cu soţul ei, a zidit o biserică Sfântului Nectarie în semn de mulţumire. Dumnezeu le-a dat un semn că trebuie să se apropie de El. Acest semn a venit prin Sfântul Ierarh Nectarie, făcătorul de minuni”, a amintit Înaltpreasfinţitul Părinte Teodosie.

Pelerinajul din Eparhia Sucevei şi Rădăuţilor s-a încheiat luni, 22 februarie 2016, după ce toţi credincioşii s-au închinat la racla sfântă.

Sursa: basilica.ro

.

23 Februarie 2016

Vizualizari: 740

Voteaza:

Pelerinaj in Arhiepiscopia Sucevei si Radautilor 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE

Bucuria convorbirii. Interviuri realizate de Costion Nicolescu
Bucuria convorbirii. Interviuri realizate de Costion Nicolescu Două sunt întâlnirile care m-au fascinat totdeauna: cea cu Nicodim (Ioan 3,1-21) și cea cu femeia samarineancă (Ioan 4,5-26). Una se petrece în miez de noapte, cealaltă în plină zi. Una este cu un fruntaș al iudeilor, alta cu o femeie simplă. Amândouă 21.14 Lei
Osebirea care tine laolalta. In memoriam acad. Sorin Dumitrescu
Osebirea care tine laolalta. In memoriam acad. Sorin Dumitrescu „Iar el este un iconar care a scris studii științifice, un ziarist care a pictat abstract, un orator care organiza expoziții, un editor care producea happeninguri, un profesor care intervieva sfinți, un librar care cânta la pian și chitară, un familist 63.43 Lei
Arsenie Boca. Sfantul cu inima cat cerul
Arsenie Boca. Sfantul cu inima cat cerul Despre el se vorbește adesea în șoaptă, cu evlavie sau cu întrebări. Se pomenesc minunile și mulțimile, dar mai rar osteneala lui de o viață: setea de a-L înțelege pe Hristos, grija față de oameni și față de tineri, puterea de a rămâne demn în mijlocul 63.32 Lei
„Regula de aur” in religiile abrahamice. Perspective etice si ecumenice
„Regula de aur” in religiile abrahamice. Perspective etice si ecumenice Ce este „regula de aur”? Este o normă etică, o idee, o recomandare și chiar o poruncă care se regăsește în multe mitologii, religii și filosofii ale lumii. Părintele Dumitru Beșliu invocă în cartea sa în primul rând creștinismul. Trimiterile precise sunt 79.29 Lei
Din invataturile Ortodoxiei
Din invataturile Ortodoxiei Cartea de fata aduce in fata cititorilor ei cateva teme foarte importante si necesare pentru viata crestinului ortodox. Viata spirituala a fiecarui credincios trebuie sa fie impodobita, pe langa virtuti, si de o cunoastere temeinica a invataturii de 52.86 Lei
In singuratatea mintii mele
In singuratatea mintii mele „Bucuria de a te exprima, trufia pe care ți-o dă cuvântul domesticit, gata să și se supună, senzația că el este treapta care te poartă în locul acela înalt, la care îți faci uneori iluzia că doar tu poți ajunge. Știu, desigur, că prin cuvânt noi despărțim 78.23 Lei
Vinovatia. O introducere contemporana
Vinovatia. O introducere contemporana Ce este vinovăția? O povară inutilă, sau o resursă fundamentală pentru sănătatea noastră psihică și morală?Într-o societate în care rușinea a luat locul vinovăției, iar autocritica e tot mai des înlocuită de victimizare, Donald L. Carveth ne propune o 42.18 Lei
Inteligenta artificiala. Cum ne ajuta si cum ne ameninta o creatie superioara omului
Inteligenta artificiala. Cum ne ajuta si cum ne ameninta o creatie superioara omului Manfred Spitzer este un expert recunoscut în rețelele neuronale – fundamentul inteligenței artificiale. Cartea de față adună toate informațiile relevante existente pe această temă, punându-le într-o perspectivă realistă: se pot face multe speculații cu 67.66 Lei
De altundeva, Revelatia
De altundeva, Revelatia Revelații am avut cu toții: ieșind din insignifianța cotidiană, ele singure, de neuitat, decid viața noastră. Dar ce înseamnă revelația nu știm, pentru că nu se poate nici comanda, nici reproduce ca un obiect. Rămânem astfel muți în fața a ceea ce ne 79.29 Lei
CrestinOrtodox Mobil | Politica de Cookies | Politica de Confidentialitate | Termeni si conditii | Contact