Astazi este hram la Biserica studentilor din Iasi


Biserica din campusul studentesc „Tudor Vladimirescu“ il are ca ocrotitor pe Sfantul Mucenic Iulian din Tars. Ieri, studentii l-au avut ca oaspete pe IPS Mitropolit Daniel, care le-a oferit binecuvantari dupa slujba Vecerniei si a Litiei. Astazi, de la ora 8.00, se oficiaza slujba Utreniei si Sfanta Liturghie.

 

Astazi, Biserica Ortodoxa il pomeneste pe Sfantul Mucenic Iulian din Tars.

Acest sfant este ocrotitorul Paraclisului din complexul studentesc „Tudor Vladimirescu“ din Iasi. Paraclisul a fost sfintit in urma cu doi ani de zile, in cadrul unei slujbe oficiate de catre Inalt Prea Sfintitul Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei. In prezent se afla in plina derulare lucrarile de ridicare a bisericii mari. Despre stadiul lucrarilor ne-a vorbit parintele paroh Florin Chirila, inspector bisericesc in cadrul Arhiepiscopiei Iasilor: „Cu ajutorul lui Dumnezeu, stadiul lucrarilor noastre a avansat. Am turnat betonul la balcoane, la cafas si am ajuns la peste 3 metri inaltime, la a doua centura, si ii multumim lui Dumnezeu si sfintilor ocrotitori care ne-au ajutat sa ajungem intr-un timp atat de scurt la acest stadiu al lucrarilor. Dupa sarbatoarea hramului vom continua lucrarile de zidarie pana la a treia centura si, totodata, vom lucra la fasonarea si montarea fierului si apoi la turnarea urmatoarei centuri. Credem ca pana la cel de-al doilea hram, sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil, ajungem sa turnam si urmatoarea centura si sa ne apropiem de bolti“.

Cu doua zile inainte de hram, in jurul bisericii cativa studenti mai apropiati au ajutat la pregatiri, la curatenie, la munca in gradina de flori, dar si la lucrarile de ridicare a bisericii mari. „Suntem foarte atasati de biserica. Inainte de a se ridica biserica noastra din Tudor trebuia sa mergem duminica sau la sarbatori tocmai la Mitropolie sau la Manastirea «Sfintii Trei Ierarhi». Acum s-a schimbat situatia pentru ca avem biserica la doi pasi de camin si, ori de cate ori avem sufletul incarcat, putem veni aici sa ne rugam. Te simti mai degajat intr-o biserica plina de tineri. De altfel, suntem apropiati si de parintele Florin, care este un adevarat pastor“, ne-a declarat studenta Mirela Ichim. Studentii obisnuiesc sa intre si sa se inchine, ori de cate ori vin sau se duc la examene, se spovedesc la parohul lor din Tudor, canta la strana si ajuta la diferite treburi. Practic, in jurul bisericutei din cel mai mare campus studentesc iesean s-a format o adevarata familie crestina.

„Studentii sunt foarte bucurosi ca au o biserica in campus. Participa intr-un numar mare duminica, la Sfanta Liturghie, miercuri seara la Paraclisul Maicii Domnului si vinerea la Taina Sfantului Maslu. Biserica este deschisa de dimineata pana seara si atunci cand se duc spre facultate sau cand se intorc intra in sfantul lacas, se roaga, aprind o lumanare. De altfel, in numeroase randuri au participat la lucrarile de ridicare a bisericii, la transportul materialelor si chiar la actiunile umanitare organizate de parohia noastra“, ne-a mai spus parintele Florin Chirila.

Cu ocazia hramului, ieri, de la ora 17.00, a fost oficiata slujba Vecerniei unita cu Litia. La sfarsitul acesteia, in jurul orei 19.00, a sosit si IPS Mitropolit Daniel, care a tinut un cuvant de invatatura si i-a binecuvantat pe tineri. Astazi, de la ora 8.00, se oficiaza slujba Utreniei urmata de Sfanta Liturghie. „La finalul slujbelor, credinciosii vor primi pachete cu hrana, in semn de multumire catre Dumnezeu si pentru ca Sfantul Iulian din Tars, ocrotitorul bisericii noastre, sa trimita aici oameni cu suflet mare si harnici, pentru a termina cat mai repede biserica din campusul universitar Tudor Vladimirescu“, a adaugat parintele Chirila.

 
de Monica DUMITRESCU

 

.

20 Iunie 2006

Vizualizari: 2111

Voteaza:

Astazi este hram la Biserica studentilor din Iasi 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE