
Spunea avva Alexandru, stareţul mănăstirii Calamon de lângă sfântul râu Iordan:
„Intr-o zi, pe când eram la avva Pavel Heladicul, în peştera lui, iată că a venit cineva şi a bătut la uşă. Bătrânul a ieşit şi i-a deschis. A luat pâine şi udătură, le-a pus înainte şi mânca. Credeam că este un străin. M-am uitat pe fereastră şi văd că e un leu. Şi am spus bătrânului:
- Pentru ce, avvo, i-ai dat să mănânce? Spune-mi pricina!
- I-am poruncit leului, mi-a răspuns el, să nu facă niciun rău vreunui om sau dobitoc. Şi i-am spus: «Vino în fiecare zi şi-ţi voi da de mâncare». Şi iată sunt şapte luni de când vine de două ori pe zi şi-i dau de mâncare.
După câteva zile m-am dus iarăşi la el ca să cumpăr vase îmbrăcate cu învelitoare de răchită. Şi i-am spus:
- Ce mai e nou, avvo? Ce face leul?
- Rău, mi-a răspuns el.
-De ce?
- Ieri, a venit pe aici ca să-i dau de mâncare şi l-am văzut cu toată bărbia mânjită de sânge şi i-am spus: «Ce înseamnă asta? Nu m-ai ascultat şi ai mâncat carne. Domnul să fie binecuvântat, de azi înainte nu-ţi mai dau mâncarea părinţilor, mâncătorule de carne! Pleacă de aici!» El n-a vrut să plece. Atunci am luat o funie, am împletit-o în trei, i-am dat trei lovituri şi a plecat".
Limonariul sau livada duhovniceasca, Editura Reintregirea
Cumpara cartea "Limonariul sau livada duhovniceasca"
-
Sfintii si animalele
Publicat in : Pilda zilei
-
Sfintii si animalele
Publicat in : Credinta -
Acatistul Sfantului Modest
Publicat in : Acatiste -
Sfantul Mucenic Mamant / Mamas - 2 septembrie
Publicat in : Vietile sfintilor
Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.