Parintele bioeticii americane va conferentia pe 8 martie 2007 la Alba Iulia


Parintele bioeticii americane va conferentia pe 8 martie 2007 la Alba Iulia in cadrul Serilor duhovnicesti

Joi, 8 martie 2007, de la ora 18.00 la Casa de Cultura a Sindicatelor din Alba Iulia va avea loc cea de-a doua conferinta din cadrul Serilor Duhovnicesti organizate de Arhiepiscopia Ortodoxa de Alba Iulia in acest Post al Sfintelor Pasti. Oaspetele acestei intalniri este "parintele" bioeticii americane, dl. Herman Tristram Engelhardt jr din SUA si Corinna Delkeskamp-Hayes din Germania. Tema conferintei este "Cu iubirea pe moarte calcand".Cei doi oaspeti sunt invitatii speciali ai Arhiepiscopiei Ortodoxe de Alba Iulia. Au ajuns in municipiul nostru de marti, 6 martie 2006, cand impreuna cu IPS Andrei au mers in judetul Mures unde au vizitat Centrul crestin medical -social de zi "Filantropia" din Sighisoara si Casa de tip familial "Sfantul Nicolae" din Cris, insotiti de Parintele Ovidiu Dan, protopop de Sighisoara.


Miercuri, 7 martie 2007, au participat de la ora 9.00 la un curs de bioetica la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia, iar de la ora 10.00 la un curs cu preotii la Centrul Misionar Sfantul Lazar din Alba Iulia.


Despre aceasta intalnire am aflat amanunte de la Alina Chisu: "Cei doi oaspeti care au venit din Statele Unite ale Americii si din Germania, astazi la ora 10.00, la Schit, au prezentat activitatile din domeniul social atat in America, cat si in Germania referitor la ingrijirea varstnicilor. La aceasta intalnire au fost prezenti toti asistentii sociali, ingrijitorii si coordonatorii de centre din eparhia noastra, care se ocupa de serviciile de ingrijire la domiciliu a celor varstnici.


S-au pus in discutie anumite probleme, s-au gasit puncte comune, dar si puncte diferite si concluzia la care s-a ajuns este faptul ca in aceasta activitate a asistentului social principalul obiectiv si principalul motiv trebuie sa fie iubirea fata de aproape si nu in ultimul rand iubirea fata de Dumnezeu.


Invitatii nostri au vorbit foarte frumos si ne-au prezentat, din punctul lor de vedere, ce inseamna sa fii un adevarat crestin, asa cum bine stim, ei fiind convertiti la ortodoxie nu de foarte mult timp.


Au fost aproximativ 20 de participanti de la toate centrele din eparhia noastra care se ocupa de acest serviciu."

Dupa amiaza au mai vizitat casa de copii de la Manastirea Rimet si de asemenea Centrul Social multifunctional de la Manastirea Dumbrava.


Joi, 8 martie, dl. Herman Tristram Engelhardt jr si Corinna Delkeskamp-Hayes vor sustine de la ora 9.00 un curs de bioetica la Facultatea de Teologie Ortodoxa din Alba Iulia, iar de la ora 18.00 vor conferentia la Casa de Cultura din Alba Iulia.

Cateva repere bio-biliografice despre H. T. Engelhardt jr

Nascut in 1941 in Texas, doctor in medicina si filozofie, profesor de filozofia medicinei la Rice University, Houston, Herman Tristram Engelhardt jr este unul din parintii fondatori ai bioeticii americane. El si-a consacrat energiile explorarii sistematice a posibilitatilor si limitelor bioeticii in noul context cultural secular postmodern, caracterizat de exigentele contradictorii impuse de pluralismul ireductibil al viziunilor morale si de necesitatea identificarii unei viziuni morale comune, justificabile rational, care sa permita rezolvarea controverselor morale.


La capatul unui laborios parcurs intelectual, pentru a iesi din toate aceste impasuri si a gasi fundamentele bioeticii, intoarcerea la religie, credinta, traditie, la transcendenta si Revelatia divina-nu la orice religie, ci la cea adevarata-s-a impus bioeticianului american ca inevitabila. In Sambata Mare a anului 1991 Hugo Tristram Engelhardt jr primea botezul ortodox luand numele Sfantului Herman din Alaska.

Editura Deisis din Sibiu a editat in anul 2005 cartea bioeticianului Tristram Engelhardt jr "Fundamentele bioeticii crestine. Perspectiva ortodoxa, aparuta in original in anul 2000, traduse in romaneste de Mihail Neamtu, Cezar Login si diac. Ioan I. Ica jr, si cu o prezentare facuta de Sebastian Moldovan, sunt justificarea intelectuala si morala a intoarcerii la Ortodoxie si la etosul ei traditional pentru a gasi raspunsurile potrivite de care omenirea are nevoie pentru a face fata provocarilor pe care stiinta i le pune in fata. O prima parte analizeaza contributia crestinismului occidental la imanentizarea specifica modernitatii si postmodernitatii. Partea centrala expune fundamentele teologice si epistemologice ale bioeticii crestine a Bisericii mileniului I orientata spre experienta unirii noetice transfiguratoare cu un Dumnezeu viu si personal. Partea finala aplica aceasta perspectiva traditional-mistica temelor arzatoare ale bioeticii contemporane.


Profesorul american ortodox Herman Tristram Engelhardt jr ofera in cartea Fundamentele bioeticii crestine. Perspectiva ortodoxa -opus monumental, exceptional si atat de necesar in confuziile morale si spirituale globale ale timpului nostru-nu doar o inedita viziune texan-constantinopolitana a bioeticii, ci si o lectie de viata exemplara: nici un bioetician autentic nu poate escamota inevitabilitatea convertirii si trairii in Dumnezeul adevarat Care e Viata lumii si a oamenilor.

 

 

.

07 Martie 2007

Vizualizari: 1904

Voteaza:

Parintele bioeticii americane va conferentia pe 8 martie 2007 la Alba Iulia 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE