Mesajul Patriarhului Romaniei adresat Patriarhului Antiohiei si al intregului Orient

Mesajul Preafericitului Parinte DANIEL, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, adresat cu ocazia intronizarii Preafericitului IOAN al X-lea, Patriarhul Antiohiei si al intregului Orient, Damasc, 10 februarie 2013:

Preafericirea Voastra Parinte Patriarh IOAN
al Antiohiei si al intregului Orient,
preaiubit frate in Hristos Domnul si coliturghisitor ,


Alegerea Preafericii Voastre ca Patriarh al Antiohiei si al intregului Orient a fost primita de ierarhii, clerul si credinciosii Bisericii Ortodoxe Romane, cu mare bucurie duhovniceasca. Prin lucrarea harului Preasfantului Duh, prin care toate cele bune se implinesc, Vi s-a incredintat spre pastorire poporul dreptcredincios din cuprinsul venerabilei Patriarhii apostolice a Antiohiei - Biserica binecuvantata cu multime de mari sfinti martiri, ierarhi, monahi, teologi si misionari.

Suntem incredintati, Preafericirea Voastra, ca bogata experienta pe care o aveti in mediul teologic academic, la Universitatea din Balamand, si pe plan international, ca pastor al credinciosilor ortodocsi de limba araba din Europa, Va va fi de mare folos in contextul incercarilor dificile prin care trec in aceasta perioada crestinii din Orientul Mijlociu.

De-a lungul secolelor, relatiile fratesti dintre Bisericile noastre Ortodoxe surori s-au dezvoltat permanent, mai ales in vremurile dificile din istoria acestora. Bunele relatii fratesti au consolidat marturia comuna, manifestata in unitatea dogmatica, canonica si de cult, precum si solidaritatea, prin cooperarea practica, mai ales in pastrarea si promovarea identitatii spirituale si culturale a crestinilor ortodocsi de limba araba. De aceea, este de datoria noastra sa continuam si sa aprofundam in prezent aceste legaturi dintre Bisericile noastre Ortodoxe surori, mai ales in aceasta perioada de profunde si rapide transformari din societatea contemporana. De-a lungul vremii, crestinii ortodocsi din cuprinsul Patriarhiei Antiohiei au avut mult de suferit, dar au rezistat si au pastrat cu fidelitate credinta primita de la Sfintii Apostoli Petru si Pavel.

Suntem incredintati ca daca promovam constant „unitatea Duhului in legatura pacii” (Efeseni 4, 3), Dumnezeu ne va ajuta sa dam impreuna marturie crestina de pace si cooperare spre binele comun.

De aceea, ne rugam Domnului Hristos, „Pastorul Cel Bun” (Ioan 10, 11) si „Arhiereul marturisirii noastre” (Evrei 3, 1) sa Va daruiasca ajutorul Sau in slujirea atat de importanta si plina de responsabilitate ca Intaistatator al Patriarhiei Antiohiei si a intregului Orient si in calauzirea pe calea mantuirii a poporului care Vi s-a incredintat spre pastorire.

La acest inceput de drum al slujirii patriarhale a Preafericirii Voastre, Va felicitam si Va dorim ani multi si binecuvantati!

Cu frateasca dragoste in Iisus Hristos si aleasa pretuire,


† DANIEL
Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane

10 Februarie 2013

Vizualizari: 274

Voteaza:

Mesajul Patriarhului Romaniei adresat Patriarhului Antiohiei si al intregului Orient 1.00 / 5 din 1 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE