Credinciosii din Falticeni se vor putea inchina moastelor Sf. Mare Mucenic Pantelimon


Credinciosii din Falticeni se vor putea inchina moastelor Sf. Mare Mucenic Pantelimon

Credinciosii din orasul Falticeni, judetul Suceava, se vor putea inchina, timp de sase zile, moastelor Sfantului Mare Mucenic si Tamaduitor Pantelimon. Racla cu sfintele moaste va fi adusa, in seara aceasta, de la Biserica "Sf. Ioan Botezatorul" din Techirghiol, si va fi asezata spre inchinare in Biserica "Sfantul Ilie" din Falticeni, pana pe 21 iulie 2008. Moastele vor fi intampinate la intrarea in oras de catre IPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, impreuna cu credinciosii din localitate.

Mai multe informatii despre programul acestui eveniment ne-a oferit parintele Ionel Marian, parohul Bisericii "Sfantul Ilie" din Falticeni: "Avem bucuria sa gazduim racla cu moastele Sf. Pantelimon, care va ajunge, astazi, la Falticeni, dupa care va fi oficiata slujba Acatistului inchinata Sf. Pantelimon. Miercuri si vineri, orele 18.00, se va oficia in biserica noastra Sf. Maslu pentru cei bolnavi, iar duminica, dupa Sf. Liturghie, un sobor de preoti va insoti racla in procesiune religioasa pe arterele principale ale orasului nostru". Dupa depunerea raclei spre inchinare, in Biserica "Sf. Ilie" se va oficia slujba Acatistului Sf. Mare Mucenic si Tamaduitor Pantelimon de catre IPS Pimen, arhiepiscopul Sucevei si Radautilor, si IPS Teodosie, arhiepiscopul Tomisului.

.

14 Iulie 2008

Vizualizari: 658

Voteaza:

Credinciosii din Falticeni se vor putea inchina moastelor Sf. Mare Mucenic Pantelimon 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE