In Arhiepiscopia Iasilor se va sarbatori Duminica migrantilor

 

Prima duminica dupa sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului este dedicata romanilor plecati in strainatate

 

Sarbatoarea este marcata prin slujbe religioase, manifestari culturale, pelerinaje, discutii si intalniri cu autoritatile locale

Maine, in parohiile din Arhiepiscopia Iasilor, se sarbatoreste ziua dedicata romanilor plecati in strainatate, numita "duminica migrantilor". Anul trecut a fost prima data cand romanii veniti din strainatate s-au bucurat alaturi de cei de acasa de un asemenea eveniment, prin slujbe religioase, discutii, manifestari culturale si agape fratesti. Aceasta sarbatoare a romanilor din Arhiepiscopia Iasilor plecati la munca in strainatate a fost special instituita acum doi ani, la initiativa si propunerea IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei, Loctiitor de Patriarh al bisericii Ortodoxe Romane. Astfel, in urma Conferintei Pastoral-Misionare a preotilor din Arhiepiscopia Iasilor, care s-a desfasurat pe 22 si 23 august 2005, la Centrul de Conferinte "Providenta" din Iasi, in cadrul careia s-a dezbatut fenomenul migratiei din parohii, s-a hotarat ca, in luna august (luna in care majoritatea emigrantilor vin in tara, in concediu), in parohiile din Arhiepiscopia Iasilor sa se marcheze "Duminica migrantilor". La Permanenta Consiliului Eparhial Iasi, din 11 iulie 2006, s-a hotarat ca ziua migrantilor sa fie sarbatorita in prima duminica de dupa sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului.


La parohiile din Protopopiatul Iasi 1, programul liturgic va fi unul special, dupa care, credinciosii vor participa la diferite discutii si intalniri cu migrantii. "Am transmis preotilor din timp ca trebuie sa pomeneasca, maine, la Sfanta Liturghie, pe romanii migranti, sa faca rugaciuni de binecuvantare a calatoriei si sa organizeze intalniri cu ei. Multe din parohiile care au case sociale organizeaza, dupa aceste slujbe, diferite manifestari, cele mai importante fiind discutiile cu migrantii, in urma carora aflam lucruri importante despre viata lor, despre familiile lasate in tara si despre felul in care putem sa-i ajutam", ne-a declarat pr. protopop Constantin Andrei.

Programe pentru copiii migrantilor

In Protopopiatul Iasi 2, atentia preotilor se indreapta nu doare spre cei plecati la munca peste hotare. La multe din parohii exista o serie de programe care vizeaza copiii romanilor plecati in strainatate. "Toti preotii din protopopiate au statistici cu numarul de migranti, situatia lor, dar mai ales a copiilor acestora. Credem ca acesti copiii, care au parintii departe, trebuie sa beneficieze de mai multa atentie din partea noastra. Atat in timpul anului, dar mai ales in aceasta perioada, apropiata de duminica migrantilor, la parohiile noastre se organizeaza diferite intalniri cu acesti copii si le oferim o mangaiere, o vorba buna si mici cadouri. La multe parohii se organizeaza diferite activitati in care sunt implicati si acesti copii. Sunt excursii si tabere scolare cu elevii de la diferite scoli din Iasi, in care sunt luati si copiii migrantilor, pentru a nu se simti marginalizati si singuri. De asemenea, la multe dintre biserici se organizeaza cateheze pentru acesti copii, pentru ca parintii acestora sunt departe si nu se pot ocupa de educatia lor. La majoritatea parohiilor cu multi migranti se desfasoara mai multe activitati, pe langa obisnuitele rugaciuni de cerere si de multumire din prima duminica dupa Adormirea Maicii Domnului", ne-a declarat pr. protopop Vilie Dorosinca.


In Protopopiatul Dorohoi, romanii intorsi in familiile lor vor participa la slujbele oficiate pentru ei la majoritatea parohiilor de aici. Din acest protopopiat au plecat foarte multi romani la munca in tarile din Occident si de aceea, intoarcerea lor este o adevarata sarbatoare. "Sunt cateva mii de romani plecati din parohiile noastre. Ei se intorc acum si primul loc unde se regasesc este biserica. Acum, ei isi rezolva multe dintre problemele personale si, printre altele, se cununa, se boteaza ori viziteaza mormintele rudelor, prilej cu care noi facem slujbe pentru ei, discutam cu ei pentru a vedea ce probleme intampina si cum putem sa-i ajutam", ne-a spus pr. protopop Stelian Ciurciun.


La Protopopiatul Pascani, se organizeaza in fiecare parohie slujbe si manifestari pentru romanii intorsi in tara. Exista, in protopopiat, cateva localitati unde multi romani sunt plecati: Todiresti, Miroslovesti, Ruginoasa, Targu Frumos, Cristesti, Motca, Lespezi, Vanatori si Gastesti. "Ne intalnim cu aceeasi bucurie mare din anii trecuti cu acesti credinciosi ai nostri, plecati peste hotare. Pe langa rugaciunile pe care le facem pentru ei, organizam la parohii intalniri, discutii si agape fratesti", ne-a explicat pr. protopop Pavel Postolachi.

Pelerinaje pentru migrantii din Darabani

"Duminica migrantilor" este sarbatorita si in Protopopiatul Darabani, unde, dupa cum ne-a spus protopopul de Darabani, pr. Constantin Panzariu, aproximativ 25-30% din populatie este plecata in alte tari. "Au fost foarte multi credinciosi romani intorsi in tara, care au venit la biserici inca din timpul Postului Adormirii Maicii Domnului, pentru a se spovedi si impartasi, multi dintre ei neavand aceasta posibilitate in locurile unde muncesc. Li s-a transmis in acest rastimp ca maine, la biserici, vor avea loc diferite manifestari , dedicate lor. Am adresat preotilor rugamintea sa invite si autoritatile locale si profesorii de la scolile din parohii. Multe din parohii organizeaza pelerinaje la manastirile din zona Neamtului, a Sucevei si a Iasului pentru ca acesti romani plecati sa munceasca in strainatate sa-si aduca aminte de frumusetile tarii si sa fie impreuna cu cei dragi in momente deosebite", ne-a declarat pr. protopop Constantin Panzariu.


Preotii din parohiile Protopopiatului Harlau se intalnesc maine cu o mare parte din enoriasii plecati la munca in strainatate. Am aflat de la protopopul de Harlau, pr. Nicolae Craciun, ca vor avea loc discutii si schimburi de impresii. "Cei mai multi dintre ei deja se pregatesc de plecare. De aceea, preotii vor face rugaciuni de binecuvantare a calatorilor, vor sfinti masinile si vor strange informatii despre acestia. Dorim sa tinem legatura cu fratii nostri plecati peste hotare si in restul anului si de aceea, am luat adresele lor, pentru a-i felicita de sarbatori si pentru a putea lua legatura cu ei in orice problema", ne-a spus pr. protopop. Si in celelalte protopopiate se vor oficia slujbe speciale pentru migranti si se vor organiza manifestari dedicate lor.

 

 

 

.

17 August 2007

Vizualizari: 1111

Voteaza:

In Arhiepiscopia Iasilor se va sarbatori Duminica migrantilor 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE