Sute de credinciosi s-au inchinat la moastele Sfantului Ioan Casian


Ieri, pelerinii au umplut pana la refuz Catedrala episcopala din Galati. Tot ieri a fost si ziua numelui PS Casian, Episcopul Dunarii de Jos. Mai multe biserici, dar si cantine sociale din Eparhia Dunarii de Jos au ca ocrotitor pe Sfantul Ioan Casian.

 

In Eparhia Dunarii de Jos pastorita de Prea Sfintitul Casian se afla parohii si cantine sociale care il au ca ocrotitor pe Sfantul Ioan Casian, praznuit ieri. Chiar si paraclisul din resedinta episcopala de la Galati are hramul „Sfantul Ioan Casian“.

Sute de pelerini au umplut ieri Catedrala episcopala din Galati la refuz. Credinciosii au participat la Sfanta Liturghie arhiereasca oficiata de PS Casian si s-au inchinat la fragmentul din moastele sfantului. Despre evenimentul de ieri ne-a vorbit chiar PS Casian: „Ultima zi din luna februarie din calendarul Bisericii noastre ne-a invitat la praznuirea unui sfant al pamantului romanesc si mare dascal al Ortodoxiei si in acelasi timp al crestinatatii universale, parintele nostru Ioan Casian. Este un sfant care ne apropie mai mult unii de altii, in special prin darul lui deosebit de a fi unit pamantul strabun pe care s-a nascut - din zona dintre Dunare si Marea cea mare, cu tara Domnului nostru Iisus Hristos, cu tara Sfintilor Parinti - Egiptul. A mai unit apoi pamantul Bisericii noastre si credinciosii din perioada patristica cu marii teologi ai crestinatatii universale. Sfantul Casian a revenit pe pamant romanesc cu cativa ani in urma prin sfintele sale moaste la initiativa Mitropolitului Moldovei si Bucovinei. L-am insotit de la aeroport in binecredincioasa Moldova, la Dunarea de Jos. La noi, la Dunarea de Jos capela resedintei episcopale este inchinata Sfantului Casian. Ca odor de mare pret am primit de la Cardinalul Marsiliei o particica din sfintele moaste pe care am asezat-o intr-un chivot frumos sub forma de Biserica“.

Va reamintim ca luni, cu o zi inainte de praznuirea Sfantului Ioan Casian, sfintele moaste au fost purtate intr-un pelerinaj intre Catedrala episcopala si parohia „Sfantul Ioan Casian“, reintorcandu-se spre resedinta episcopala. Contactat telefonic, PS Casian ne-a vorbit si despre importanta sarbatorii de ieri in plan personal: „Sunt purtatorul numelui acestui sfant, nume pe care l-am primit in dar la calugarie. De aceea cred ca toate darurile duhovnicesti vin de la sfintii nostri ocrotitori. Daca astazi a fost lume multa la Catedrala, la parohia Sfantul Ioan Casian si la marea cantina sociala Sfantul Casian de la Braila, sunt convins ca aceasta s-a facut prin lucrarea Sfantului“.

 

 

de Monica DUMITRESCU

.

28 Februarie 2006

Vizualizari: 1248

Voteaza:

Sute de credinciosi s-au inchinat la moastele Sfantului Ioan Casian 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE