Viata parohiilor: Cinci ani de infratire intre doua parohii aflate la mii de kilometri distanta

 

Legaturile dintre parohia "Aparatorii Patriei" II, din Bucuresti si parohia "S. Angela Merici" din Milano au debutat cu vizita efectuata in Romania, in perioada 17-24 iunie 2001, a unei delegatii diocezane a Arhiepiscopiei de Milano, condusa de Emintenta Sa cardinalul Francesco Coccopalmerio, presedintele Consiliului Pontifical pentru Texte Legislative, pe atunci episcop auxiliar de Milano, delegatie alcatuita din preoti, monahi si credinciosi din cadrul Arhiepiscopiei de Milano dornici sa cunoasca ortodoxia romaneasca. Ca urmare a acestei vizite, Consiliul Parohial al parohiei Aparatorii Patriei II si Consiliul Pastoral al parohiei S.Angela Merici din Milano au hotarat Infratirea Ecumenica dintre cele doua parohii, avand si aprobarile conducerii Bisericii Ortodoxe Romane si Bisericii Catolice.


La 20 ianuarie 2002, la Milano, in cadrul Saptamanii de rugaciune pentru unitatea crestinilor, pr.

Mircea Alexa Uta si pr. Giuseppe Bettoni, in rugaciune comuna, au subscris infratirea ecumenica dintre cele doua parohii. In actul de infratire se face apel la documentul international "Charta Oecumenica", semnat la 22 aprilie 2001, la Strasbourg, de presedintii Consiliului Bisericilor Europene (CBE) si Consiliului Conferintelor Episcopale Europene (CCEE), in care se arata, printre altele: "La nivelul comunitatilor locale, trebuie o implicare mai mare si un schimb de experienta in catehizare si pastoratie" (nr.2). In actul de infratire se mai arata ca, in acest fel, se favorizeaza legaturi de cunoastere, de rugaciune si de colaborare reciproca, fara nici o forma de prozelitism, in deplin respect al traditiilor fiecaruia; se dezvolta continuu cai fratesti, cu scopul educarii spre dialog; se promoveaza intalniri intre credinciosii parohiilor noastre, in special intre tineri, in vederea cunoasterii culturii si spiritualitatii celuilalt si pentru sustinerea reciproca in dezvoltarea proiectelor pastorale; se valorifica mostenirea spirituala a crestinismului, pentru a redescoperi impreuna radacinile crestine ale Europei.

Reunite sub ocrotirea aceluiasi sfant

Un moment important pentru intarirea relatiilor dintre Biserica Ortodoxa Romana si Biserica Catolica a fost vizita Em. Sale Card. Dionigi Tettamanzi, Arhiepiscop de Milano, intreprinsa in perioada 15-18 septembrie 2003, in Romania. In cadrul unei slujbe ecumenice solemne, oficiate in cadrul parohiei "Aparatorii Patriei II", cu binecuvantarea PF Teoctist, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, reprezentantii celor doua Biserici surori au semnat documentul prin care Sf. Ier. Ambrozie a devenit ocrotitorul acestei parohii, un ocrotitor latin al unei parohii ortodoxe rasaritene latine.


Fructificarea relatiilor dintre cele doua comunitati a culminat cu darul nepretuit pe care Abatele Bazilicii "SantaAmbrogio" din Milano l-a facut parohiei "Aparatorii Patriei" II din Bucuresti. La 7 decembrie 2004, monahul italian a daruit parohiei bucurestene o particica din moastele Sfantului Ambrozie.


In urma cu putin timp, cu ocazia "Saptamanii de rugaciune pentru unitatea crestinilor", o delegatie a parohiei "Aparatorii Patriei II", condusa de pr. paroh Mircea Alexa Uta, a facut o vizita la Milano, prilej cu care a fost marcata de implinirea a cinci ani de infratire ecumenica intre cele doua parohii. Cu aceasta ocazie, delegatia parohiei noastre a oferit bisericii ambroziene "Imnul Acatist al Sf. Ambrozie", realizat prin concursul comunitatii parohiale, lucrare considerata de experti catolici "in masura sa umple o lipsa in imnografia sfintilor, devenind pentru Bisericile noastre un motiv in plus pentru cautarea comuniunii".


Pe viitor, cele doua comunitati doresc intarirea relatiilor incepute in urma cu cinci ani, prin continuarea vizitelor reciproce, prin dezbateri pe diferite teme teologice intre membrii celor doua parohii.

 

Pr. dr. Mircea Alexa UTA, consilier patriarhal

 

 

 

.

05 Martie 2007

Vizualizari: 1709

Voteaza:

Viata parohiilor: Cinci ani de infratire intre doua parohii aflate la mii de kilometri distanta 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

Asculta colinde de craciun

RETELE SOCIALE