Pelerinaj Kiev, Cernigov, Poceaev. 1-7 iulie 2017

Pelerinaj Kiev, Cernigov, Poceaev. 1-7 iulie 2017

Pelerinaj Kiev, Cernigov, Poceaev. 1-7 iulie 2017

PROGRAM:
Plecari / sosiri (autocar): Pitesti, Bucuresti, Bacau, Suceava.

Ziua 1 – Sambata 1 iulie: PLECARE
Din Pitesti la ora 6, din Bucuresti la ora 8, din Bacau la ora 14. Se ajunge la Suceava la ora 16:30, vizita la Manastirea Sf Ioan cel Nou de la Suceava (din 1522). Vama Siret, intrare in Ucraina.

Cazare la Manastirea Banceni (conditii foarte bune).

Ziua 2 – Duminica 2 iulie : SUCEAVA, KIEV
Dimineata plecare spre Kiev. Sfanta Liturghie la Manastirea Boian – Icoana Maicii Domnului de la Boian. Parcurs de zi spre Kiev, cazare la Kiev.

Ziua 3 – Luni 3 iulie: KIEV
Mic dejun, apoi vizitam:
Lavra Pecerska, prima mare manastire a Rusiei – de pe la 1050, model de organizare pentru toate celelalte asezaminte monahale rusesti; ne putem inchina in pesteri la peste 100 de moaste de sfinti ; unul dintre cele mai renumite ansambluri monahale ale lumii ortodoxe.
Manastirea Sf Arh Mihail de pe dealul Zverinetsky(Gradina Botanica) , una dintre primele manastiri rupestre ale spatiului slav ( sec X-XII), uitata in timp si redescoperita in anul 1888. Manastirea Sf Iona.
Sihastria Kitaelv: inchinarea la moastele Sf Teofil cel Nebun pt Hristos, mormantul si pestera Sf Dositeea. Vizitarea altor biserici si manastiri din Kiev.
Optional: masa la o autoservire. Cazare la Kiev, hotel***.

Ziua 4
– Marti 4 iulie: KIEV, CERNIGOV
Ora 6, optional: Prima Sfanta Liturghie, intr-una dintre pesterile Lavrei Pecerska/ Lavra Pesterilor. Mic dejun, apoi la ora 10.00 plecarea spre Cernigov, vizite:
Catedrala Sf Treime / Manastirea Sfanta Treime a Sf Ilie (1069). Inchinare:
Sf LAVRENTIE ( + 1950 , ale carui minuni si proorociri sunt binecunoscute)
Sf Ierarh TEODOSIE (1630 – 1696; sfantul care a protejat Cernigovul de radiatiile de la Cenobal, aflat la doar 60 km distanta; mare facator de minuni)
Sf Ierarh Filaret (Gumilevski / Smeritul, 1802-1866) unul dintre cei mai invatati ierarhi rusi ai sec 19, indrumat in tinerete de Sf Serafim de Sarov.
Manastirea Adormirii Maicii Domnului Eleţ (in 1060 s-a aratat intr-o padure de brad Icoana Maicii Domnului de Eleţ, atunci s-a intemeiat manastirea)
Pestera Sf Antonie, cu biserici subterane de la anul 1000.
Casa memoriala a Sf Lavrentie, in care acesta a vietuit in ultima perioada a vietii sale si in care a fost vizitat de Sf Prooroc Ilie, Dreptul Enoh si de Sf Ap. si Evanghelist Ioan. Reintoarcerea in Kiev, cazare hotel ***.

Ziua 5 – Miercuri 5 iulie: KIEV
Ora 6, optional: Prima Sfanta Liturghie, intr-una dintre pesterile Lavrei Pesterilor.
Dupa mic dejun vizitam Catedrala Sf Valdimir din Kiev, care adaposteste moastele Sf Varvara. Ora 10, plecare spre Poceaev ( 450 km, 8 ore). Se ajunge seara la Lavra Poceaev, cazare la hotel 4*, optional masa la autoservirea lavrei.

Ziua 6 – Joi 6 iulie: POCEAEV .
Lavra Adormirea Maicii Domnului, Poceaev – in sec 12 Maica Domnului se arata sub forma unui stalp de foc, catorva calugari care se retrasesera in padure. Urma piciorului ei s-a imprimat pe piatra, iar de sub piatra a aparut un izvor tamaduitor. Prima atestare scrisa : 1527. Astazi este una dintre cele 3 mari lavre ale Ucrainei, alaturi de Lavra Pecerska din Kiev si de Lavra Sveatogorsk. Inchinare la urma Maicii Domnului pe piatra, la icoana facatoare de minuni a Maicii Domnului de la Poceaev Inchinare la moastele Sf Iov si ale Sf Amfilohie; pestera Sf Iov (sec 16; in care sfantul Iov a trait 40 de ani, se spune ca atunci cand se ruga, se auzeau ingerii cantand). La ora 11,00 plecare spre Romania, parcurs de zi (330 km pana la Suceava, 9h). Cazare la Manastirea Putna, pensiune sau manastire.

Ziua 7 – Vineri 7 iulie : IASI
Plecare Ispre Iasi. Vizitam Manastirea Vladiceni, Manastirea Hadambu. Inchinare la Sf Cuv Parascheva. Retur la Bacau, Bucuresti, Pitesti
————————————————————————————————————-
DOCUMENTE NECESARE: pasaport valabil.
———————————————————————————–
PRET : 220 euro / grup 45 pers.
Pret calculat pentru plecare din Bacau si cazari la hoteluri de 3 si 4 stele (Kiev si Poceaev).
Pentru grup mai mic:
230 euro / grup 40-44 pers
240 euro / grup 35-39 pers
255 euro / grup 30-34 pers
280 euro / grup 25-29 pers
SUPLIMENT Hotel Kiev (total pt 3 nopti, optional)
Singla in hotel 2*: 15 eu
Loc in Dubla hotel 3*: 15 eu
Singla in hotel 3*: 20 eu

PRETUL CUPRINDE
Cazari:
Man. Banceni: hotelul manastirii (1 noapte, fara mic dejun)
Kiev: hotel camera cu 2 paturi (3 nopti, cu mic dejun)
Lavra Poceaev : hotel 4* (1 n, fara mic dejun)
Man Putna (1n, fara md)
Transport cu autocar turistic (din Bacau)
Brosura cu materiale documentare
Ghid, preot insotitor, translator de limba rusa

PRETUL NU CUPRINDE
Transport autocar, optional: Bucuresti / Bacau (20 euro) sau Pitesti/ Bacau (25 euro)
Masa de pranz si cina
Intrari la obiective turistice
Asigurare medicala
Alte cheltuieli decat cele trecute la PRETUL CUPRINDE

————————————————————————————————————————
NOTE:
Asiguram participarea la slujbe in biserici si manastiri apartinand Bisericii Ortodoxe Ucrainiene / Patriarhia Moscovei (stil vechi), singura cu care Biserica Ortodoxa Romana este in comuniune. BOR nu este in comuniune cu Biserica Ortodoxa Ucraineana Autocefala (autodeclarata) si nici cu Biserica Ortodoxa Ucraineana / Patriarhia Kiev.
Organizatorii au dreptul de a schimba programul din motive obiective, fara a afecta obiectivele religioase si turistice din programul initial. Organizatorii nu raspund in cazurile de forta majora: situatii conflictuale, interdictii ale politiei locale, furtuna, probleme ale companiilor de transport, greve etc.
—————————————————————————–
Informatii si inscrieri :
Agentia MIRIAM TURISM
Poiana Sarata Nr 244, Jud Bacau
Licenta tour-operator nr 4270/2010
Tel: 0723.645.180 sau 0234.337.990
Email: miriamturism@yahoo.com
office@miriamturism.ro
Site: www.
miriamturism.ro

.
Pe aceeaşi temă

20 Iunie 2017

Vizualizari: 2531

Voteaza:

Pelerinaj Kiev, Cernigov, Poceaev. 1-7 iulie 2017 0 / 5 din 0 voturi.

Cuvinte cheie:

pelerinaj ucraina

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE

Experienta vietii cu Hristos
Experienta vietii cu Hristos Mărturisesc că nu m-am gândit să public o carte de teologie, cu atât mai puțin un volumde predici, cu toate că mi-aș fi dorit mult să o pot face. Întrebată fiind dacă am supărat-o cu ceva, buna mea mamă, Rozalia Flueraș, spunea că nu am supărat-o decât cu 62.00 Lei
Slujind lui Dumnezeu si semenilor
Slujind lui Dumnezeu si semenilor Libertatea cea mai adâncă este de a te lăsa mereu răpit în Hristos, pentru a petrece cu El în veșnicie. Numai în Biserică, ascultând și împlinind poruncile lui Dumnezeu și învățătura evanghelică, credinciosul se poate împărtăși de roadele jertfei lui Hris 49.00 Lei
Acatistier al Sfintilor Isihasti si Marturisitori
Acatistier al Sfintilor Isihasti si Marturisitori Preaslăvirea lui Dumnezeu și cinstirea Sfinților este o punte luminoasă între cele vremelnice și cele veșnice. Oferim rugătorilor creștini acest Acatistier, nădăjduind că ne va fi tuturor spre folos duhovnicesc, în străduința de a ne alipi de tot binele 34.00 Lei
Minunatele fapte si invataturi
Minunatele fapte si invataturi „Câştigaţi virtuţile opuse păcatelor. Tristeţea este călăul care ucide energia de care avem nevoie ca să primim în inimă pe Duhul Sfânt. Cel trist pierde rugăciunea şi este incapabil de nevoinţele duhovniceşti. În niciun caz şi indiferent de situaţie să 27.00 Lei
Sfaturi pentru familia crestina
Sfaturi pentru familia crestina Rugăciunea Stareților de la OptinaDoamne, dă-mi să întâmpin cu liniște sufletească tot ce-mi aduce ziua de astăzi.Doamne, dă-mi să mă încredințez deplin voii tale celei sfinte.În fiecare clipă din ziua aceasta povățuiește-mă și ajută-mă în toate.Cele ce 29.00 Lei
Rugaciunea inimii
Rugaciunea inimii „Rugăciunea nu este o tehnică elaborată, nu este o formulă. Rugăciunea inimii este starea celui ce se află înaintea lui Dumnezeu. Dumnezeu este atotprezent, însă eu nu sunt întotdeauna prezent înaintea Lui. Am nevoie de o tradiție vie, de un Părinte 34.00 Lei
Dialoguri la hotarul de taina
Dialoguri la hotarul de taina Cartea aceasta de dialoguri cu Părintele Valerian, unul dintre cei mai mari duhovnici ai României de astăzi, este de o frumusețe rară prin arta cuvântului și adâncimea spiritului. Ea răspunde întrebărilor omului contemporan mai însetat de mântuire decât 38.00 Lei
Bucuria cea vesnica. Nasterea si Invierea Domnului
Bucuria cea vesnica. Nasterea si Invierea Domnului Părintele Ieromonah Valerian Pâslaru, Starețul Mănăstirii Sfântul Mucenic Filimon, unul dintre cei mai apreciați duhovnici contemporani, în cartea de față, în convorbirile sale cu teologul și scriitorul Florin Caragiu, ne vorbește despre renaștere și 32.00 Lei
Un graunte de iubire. Despre o viata traita cu sens
Un graunte de iubire. Despre o viata traita cu sens De atât avem nevoie pentru a trăi cu mai multă credință și a face bine celor de lângă noi. Într-o lume care pare să uite cât de prețioasă este viața, această carte este un mesager al speranței: împreună, putem să transformăm un grăunte de iubire într-un 55.00 Lei
CrestinOrtodox Mobil | Politica de Cookies | Politica de Confidentialitate | Termeni si conditii | Contact