Hramul parohiei Sfantul Efrem cel Nou din Torrent

Perioada 01-05 mai 2015 a însemnat pentru parohia ortodoxă română din Torrent, Spania un interval de primenire sufletească dar și de pregătire pentru hramul parohiei cu ocazia prăznuirii Sfântului Efrem cel Nou, ocrotitorul parohiei. În aceste zile s-au citit Acatistul și Paraclisul Sfântului Efrem cel Nou și au fost împodobite cu flori biserica și axionița Sfântului pentru ziua mult așteptată a hramului.

Anul acesta hramul parohiei s-a ținut Duminică, 03 mai a.c.; de la ora 09:00 s-a citit Acatistul Sfântului Efrem cel Nou, de la ora 10:00 s-a săvârșit Sfânta Liturghie, urmată de cuvântul de învățătură în care preotul paroh le-a vorbit credincioșilor prezenți despre Viața și minunile Sfântului Efrem din Nea Makri îndemnând la final pe toți credincioșii să se înscrie la un program de rugăciune prin citirea Acatistului Sfântului Efrem timp de 40 de zile ca semn de mulțumire pentru ajutorul și binefacerile arătate comunității noastre. La final credincioșii au primit iconițe cu ocrotitorul lor și ne-am bucurat cu toții de agapa frățească pregătită pentru această zi aleasă. Marți, 05 mai, s-a slujit Sfânta Liturghie și s-au adus rugăciuni de mulțumire Sfântului Efrem cel Nou. Din raționamente misionar-pastorale a fost tradus în parohia noastră, în limba spaniolă, Acatistul Sfântului Efrem cel Nou și s-au procurat pentru biblioteca parohială toate cărțile apărute până acum despre Sfântul Efrem cel Nou, pentru a fi spre folosul duhovnicesc al credincioșilor.

Pr Vasile Pop

.

06 Mai 2015

Vizualizari: 176

Voteaza:

Hramul parohiei Sfantul Efrem cel Nou din Torrent 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE