Comunicat ASCOR Craiova


Comunicat ASCOR Craiova


In urma celor intamplate in sanul Bisericii, prin infiintarea Sindicatului preotesc intitulat "Pastorul cel Bun" din Craiova, Asociatia Studentilor Crastini Ortodocsi din Romania (ASCOR), Craiova doreste sa vina intru ajutorul perceperii ecleziologice a acestui gest de infiintare a sindicatului in sanul Bisericii Oltene.

Data fiind legatura stransa intre asociatia noastra si Mitropolia Olteniei, cu IPS Teofan, dar si cu preotii din cadrul acestei eparhii, cu care am avut multe intrevederi duhovnicesti ce au adus la o inflorire duhovniceasca in sanul membrilor nostri, socotim ca infiintarea acestui sindicat preotesc poate produce acea schisma cu nuanta secularizata intre arhipastorii nostri si cei carora le suntem fii duhovnicesti, preotii nostri.

Stiind ca scopul infiintarii acestui sindicat priveste mai ales probleme de ordin strict economic, nu putem sa fim nepasatori asupra consecintelor grave ce decurg din viitoarea activare a acestui sindicat in cadrul parohiilor oltene din care facem si noi parte.

Aspectul ecleziologic ce decurge din interpretarea strict institutionala a Bisericii si a organismelor ce functioneaza in sanul ei, se resfrange asupra tuturor madularelor ei. Astfel ca Biserica nu este o simpla institutie ce functioneaza pe baza de norme si legi, ci e un adevarat Trup tainic al carui Cap e Hristos si ale carui porunci intreg Trupul le implineste.

Un madular nu poate astfel sa faca greva pentru functia ce o indeplineste sau pentru faptul ca nu este ingrijit precum celalalte madulare, socotite a fi mai de ingrijit, ci implineste plinatatea Trupului intru care viaza. Un simplu functionar insa, poate face greva pentru simplu fapt ca e platit (prost), iar relatia sa cu cei sub care lucreaza este una de natura strict economica; insa in Biserica Ortodoxa in care am crescut duhovniceste, functionariatul nu este admis pentru ca preotia nu este o meserie, ci este o misiune precum am invatat si am primit ca model de vietuire.

Nadajduim insa, ca in urma hotararilor Sinodului Mitropolitan al Mitropoliei Olteniei, din data de 28 mai 2008, preotii ai caror fii duhovnicesti suntem, sa contribuie la pastrarea unitatii ecleziastice oltene si sa lupte pentru inlaturarea acestui sindicat de natura secularizata si straina de duhul Evangheliei pe care impreuna o marturisim, stiind ca exista si alte modalitati canonice de solutionare a problemelor economice, cu care preotii de-a lungul istoriei mereu s-au confruntat. Solutia infiintarii unui sindicat este deci una ce promoveaza mai degraba schisma si interesul propriu decat unitatea bisericeasca ce e atat de greu de capatat.

Duhul filocalic care pe noi, membrii asociatiei, ne-a strans impreuna, dorim ca sa fie cel care anima intreaga suflare ortodoxa olteana, atat la nivelul administratiei bisericesti si parohiene, dar si intre credinciosii ortodocsi olteni.

Comitetul de conducere A.S.C.O.R. Craiova.

.

30 Mai 2008

Vizualizari: 371

Voteaza:

Comunicat ASCOR Craiova 0 / 5 din 0 voturi.

Adauga comentariu

Pentru a adauga un comentariu este nevoie sa te autentifici.

RETELE SOCIALE